نوجوانان و جوانان یکسری ویژگیهای خاصی چون استقلال طلبی،کنجکاوی، هیجان خواهی و پیروی از همسالان دارند که آنها را مستعد به مصرف مواد می کند فلذا بایستی برای هر فردی یک روش پیشگیری برای عدم گرایش به مواد دخانی در نظرگرفت.


همواره خانواده ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد نقش بسیار مؤثری در مقایسۀ با سازمانهای مسئول بر عهده دارند.

مهمترین عوامل خطرو زمینه ساز مصرف دخانیات که غالباً در کمین نوجوانان قرار دارد  و خانواده ها بایستی به آن ها اهمیت بدهند کدامند؟

به نام خدا ضمن عرض سلام وادب و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

یکسری عوامل فردی هستند ازقبیل: ۱-مهارتهای اجتماعی ضعیف ۲-مشکلات جسمی و روانی ۳-کودک کاملاً وابسته ۴-اعتماد به نفس پایین ۵-فرزندِ پدرمصرف کننده دخانیات ۶-ترک تحصیل ویا افت تحصیلی ۷-بی علاقگی به مدرسه ۸-برداشتهای مثبت در مورد رفتارمصرف دخانیات و یا به دیگر سخن داشتن باورهای غلط نسبت به مصرف دخانیات

و یکسری عوامل محیطی می باشند از قبیل: ۱- کشمکش های خانوادگی ۲-غیبت یکی از والدین به دلیل جدائی، طلاق یا مرگ ۳-والدین و یا برادران و خواهران مصرف کننده مواد۴ -خشونت خانودگی و طرد فرزند ۵-مهارتهای فرزند پروری ضعیف ۶-فقر ۷-ثروت ۸-ندادن اطلاعات کافی به فرزندان مبنی بر اینکه افراد معتاد یکروزی از همین سیگار شروع کرده اند ۹-عدم تصریح اطلاعات مبنی بر اینکه اکثر معتادین در ابتدای امر یک مصرف کننده به اصطلاح تفریحی و یا تفننی بوده اند ۱۰-بی توجه بودن به وضعیت ظاهری، روحی و روانی و اجتماعی فرزندان، عدم کنترل و بازرسی وسایل شخصی ولباس آنها به صورت مخفیانه و غیره که این موارد مربوط به حوزه خانوادگی می باشد.

مواردی هم مربوط به حوزه اجتماع می باشد از قبیل:۱-دسترس بودن دخانیات و قیمت ارزان ۲-تقویت و تحکیم نشدن قوانین و هنجارها ۳-همسالان مصرف کننده ۴-مصرف در سطح جامعه ۵-فقدان امکانات و فعالیتهای سرگرم کننده،شاد و جذاب ۶-فقدان تقویت و تحکیم معیارهای مذهبی.

نوجوانان و جوانان یکسری ویژگی های خاصی چون استقلال طلبی،کنجکاوی، هیجان خواهی و پیروی از همسالان دارند که آنها را مستعد به مصرف مواد می کند و عوامل پیچیده، متنوع و گسترده ای باعث شده است تا به سراغ دخانیات بروند بطوری که حتی دلیل مصرف می تواند از ماده ای به ماده دیگر در نوجوانان تفاوت داشته باشد، فلذا بایستی برای هر فردی یک روش پیشگیری برای عدم گرایش به مواد دخانی در نظرگرفت.

به عنوان حرف آخر: والدین مهمترین عامل تأثیرگذار در زندگی کودکان محسوب می شوند. حرف ها و کارهای زیادی وجود دارد که شما به عنوان الگو می توانید بگوئید و انجام دهید، اما قبل از هر سخن و عملی باید بدانید که اگر اقدام شما بدون تفکر و مطالعه صورت گیرد ممکن است خطرات زیادی در بر داشته باشد و نتیجه معکوس دریافت کنیم.

با توجه به  فرا رسیدن ایام تعطیلات مدارس و دانشگاه ها و سپری کردن اوقات جوانان در بیرون از منزل و به دور از چشم اطرافیان، کنترل صد در صد دوستان فرزندانتان به سادگی میسر نیست و ممنوع کردن رابطه ممکن است نتیجه عکس بدهد بهتر است بچه ها از کودکی تشویق شوند تا دوستان خود را به منزل بیاورند و شما آنها را ببینید و با والدینشان آشنا شوید اگر فرزندتان به مهمانی می رود از او در مورد میزبان و سایر میهمانان سؤال کنید. بیکاری و عدم نظارت کافی تمایل نوجوان به مصرف مواد و یا دیگر امورمنفی زیاد می کند. بنابراین آنها را به انجام فعالیت سودمند از جمله مطالعه و کتابخوانی، یادگیری موضوعات مذهبی و دینی، پرداختن به فعالیت های ورزشی و هنری و داشتن ارتباط بامسجد و بسیج محله تشویق نمایید و حتی المقدور در ایام تعطیل با بردن آنها به تفریحگاههای سالم عامل پیشگیری از هرگونه انحراف فرزند دلبندتان شوید.

یادداشت: میثم رضایی شورکی، پژوهشگر و کادر متخصص پیشگیری اولیه از اعتیاد

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد