مدیر «خانه عکاسان» در یادداشتی به مناسبت رویداد ۱۰ روز با عکاسان نوشت: عکاسیِ متعهد یعنی عکاسی، هدف نیست و راهی است برای دفاع از ارزشهای انسانی.

____________________________________________________________________________________________________________________

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» رویداد ۱۰ روز با عکاسان در حالی از جمعه ۱۹ آذر در حال برگزاری است که رئیس خانه عکاسان در یادداشتی به مناسبت این رویداد در مورد واقعیت «هنر متعهد» دیدگاه خود را بیان کرد.

سید احسان باقری در یادداشت خود، از سخن سید شهیدان اهل قلم به عنوان فردی مورد تایید برای تمامی خطوط فکری الهام می‌گیرد. در ادامه این یادداشت را می‌خوانید.

خانه عکاسان ایران با بیش از دو دهه فعالیت در عرصه عکاسی یکی از معتبرترین مراکز عکاسی کشور بوده و پایه گذاری خیلی از اتفاقات و ابداعات عکاسی در کشور همچون جشنواره ها و نمایشگاه های حرفه ای و نشست های عکاسی و تربیت عکاسان از جمله آن هاست.
به جرات می توان گفت اکثریت عکاسان حرفه ای تاثیرگذار که در تهران زندگی و یا کار می کنند در برهه ای یا با این مرکز ارتباط فعال داشته و یا در آن رشد و نمو کرده اند.  متاسفانه این مرکز در مقطعی، نتوانست خود را با پیشرفت های جامعه عکاسی کشور منطبق کند. شاید یکی از دلایل مهم آن نگاه غیر حرفه ای و منفعلانه و حداقلی دستگاه های فرهنگی دولتی به عکاسی است!
و دلیل مهم دیگر آن که علیرغم تلاش های زیاد، به خاطر توجه به اقبال عمومی عکاسان، از هویت اصلی خویش فاصله گرفت و هدف اصلی آن مبنی بر حمایت و اعتلای هنر متعهد که منبعث از هدف تاسیس حوزه هنری بود، به مُحاق رفت و یا به شعار زدگی و کلیشه مبدل شد.
هر چند به دلیل محدودیت و تنگناهای های بودجه دولتی به کندی اما امروز خانه عکاسان ایران بر آن است تا علاوه بر تجهیز و افتتاح زیر ساخت های به روز و مورد نیاز جامعه عکاسی همچون گالری، آتلیه، فروشگاه، محلی برای تضارب افکار و آراء عکاسان، شروعی دوباره در پرورش و حمایت از عکاسان این مرز و بوم و تولید محتوای بومی و نقش فعال در فضای بین المللی داشته باشد.
اما این بار قرار است هدف اصلی خویش را فراموش نکند و حمایت اصلی اش را بر پایه عکاسی متعهد بگذارد.
باید تاسف خورد که گاهی به خاطر سوء استفاده از این کلمه، افراد نسبت به آن برداشت های درستی ندارند! هنرمتعهد هنر دولتی و سفارشی نیست! هنر متعهد صرفا سخن گفتن از دین و باور های دینی نیست!
عکاسی متعهد هنری است که در خدمت التیام بخشی آلام بشر و نقد بدی‌ها و کژی ها و سخن گفتن از خوبی‌هاست.
عکاس متعهد با عکس هایش نقد می کند اما با نیت اصلاح نه تخریب و سیاه نمایی!
و تمجید و ستایش می کند اما نه با نیت بهره مندی از رانت و به دست آوردن قدرت!
غایت نگاه عکاس متعهد، برنده شدن در جشنواره های بین المللی آن هم به هر قیمتی نیست!
غایت نگاه عکاس متعهد، کسب آبرو در جامعه بین المللی عکاسی به قیمت نادیده گرفتن تمامیت ارضی و منافع ملی نیست!
عکاسیِ متعهد، یعنی عکاسی، هدف نیست و راهی است برای دفاع از ارزشهای انسانی.
در یک کلام می‌توان گفت عکاس متعهد هنر خویش را در راستای اعتلای ارزش‌های انسانی، اسلامی و انقلابی به کار می بندد.
و به قول سید شهیدان اهل قلم ” قصد ما فیلم خوب ساختن و هنرمند شدن و افاضه فیوضات هنرمندانه کردن و عشوه فروختن و بازاریابی و جاه طلبی و شهرت پرستی و … نیست. در یک جمله، ما از حریم دین دفاع می کنیم و فیلم سازی وسیله کار ماست. آینه جادو/ ج ۳/ مقاله نگاهی دوباره به روایت فتح”
پر واضح است که فیلمسازی و عکاسی و هر هنر دیگری، تفاوتی در تطبیق این مفهوم ندارند.
انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد