اجراي طرح روستا تعاون نه تنها موجب توسعه و توانمندسازي تعاوني هاي روستايي و اقتصاد روستايان مي شود بلكه يكي از راه هاي توسعه همه جانبه روستاها، نيز به شمار مي رود.


رئيس اداره تشكيل تعاوني هاي اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان گفت: اجراي طرح روستا تعاون نه تنها موجب توسعه و توانمندسازي تعاوني هاي روستايي و اقتصاد روستايان مي شود بلكه يكي از راه هاي توسعه همه جانبه روستاها، نيز به شمار مي رود.

به گزارش پایگاه خبری سنا میبد به نقل از روابط عمومي اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي ميبد، «سيروس آقايي» در سومين جلسه روستا تعاون ميبد كه در روستاي حجت آباد اين شهرستان برگزار شد با اشاره به اينكه تمام اهتمام دولت اين است كه طي برنامه ششم توسعه تمام روستاهاي كشور را توسعه دهد گفت: مطابق ماده ۲۷ و ۲۴ قانون برنامه ششم توسعه دولت در نظر دارد به منظور جلوگيري از مهاجرت روستائيان به شهرها و توسعه همزمان روستاهاي كشور از طريق ارتقاء زيرساختهاي روستايي، تسهيلات ويژه اي در اختيار روستاييان قرار دهد.

وي افزود: در اين راستا طرح روستا تعاون از سوي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي پيشنهاد گرديده كه در قالب آن تسهيلات ويژه اي نيز براي روستاييان در نظر گرفته شده كه براي اجراي آن ۵۰ درصد از منابع داخلي بانك ها با سود متعارف و ۵۰ درصد نيز از تسهيلات كم بهره دولت به تعاوني هايي كه در اين زمينه تشكيل مي گردد پرداخت مي شود.

رئيس اداره تشكيل تعاوني هاي اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان با اشاره به اينكه در طرح روستا تعاون، تمام روستائيان عضو تعاوني مي گردند خاطر نشان كرد: اجراي اين طرح باعث رونق و كمك به توليدات روستاييان و اشتغال در اين مناطق مي شود كه خود نه تنها موجب جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها مي شود، بلكه به جذب سرمايه گذار و توسعه زيرساختهاي روستايي نيز منجر مي گردد كه از اين طريق ارزش افزوده بيشتري نيز براي توليدات روستائيان فراهم خواهد كرد.

آقايي با اشاره به اينكه طرح روستا تعاون، توسعه همه جانبه روستاها را در نظر گرفته تصريح كرد: در اجراي اين طرح هدف آن است كه با تشكيل اين تعاوني تمام نيازهاي عمراني، خدماتي و … روستاها مرتفع گردد كه خود به ايجاد اشتغال و عدم مهاجرت روستاييان منجر خواهد شد.

وي در ادامه به طرح تعاوني هاي فراگير دهستان نيز اشاره و افزود: در روستاهايي كه ظرفيت بالاي نيروي انساني وجود داشته باشد و بتواند حداقل ۲۰۰ نفر به عنوان عضو تعاوني مشاركت كنند، امكان تشكيل تعاوني فراگير دهستان فراهم مي شود كه از جمله مزاياي آن، حمايت هاي بلاعوض دولت است كه به منظور تاسيس، راه اندازي و زيرساختهاي اين تعاوني ها پرداخت مي شود.

وي در خصوص اعضاء اين نوع تعاوني گفت: تعاوني فراگير دهستان جزء طرح هاي جديد وزارت تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي است كه در آن مي بايست حداقل ۷۰ درصد اعضاء از ۳ دهك پائين جامعه و ساكنين روستا باشند و ۳۰ درصد مابقي مي توانند خارج از مجموعه به عنوان عضو تعاوني در تاسيس آن مشاركت كنند.

انتهای پیام/

 

با کلیک بر روی تصویر زیر عضو کانال تلگرام پایگاه خبری سنا میبد شوید و آخرین اخبار شهرستان میبد را دنبال کنید:

sanatelegram

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد