شما اینجا هستید
اجتماعی » زیلوی میبد یکی از کهن‌ترین صنایع‌دستی استان یزد / همه باهم میبد را جهانی کنیم

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد گفت: زیلوی میبد یکی از کهن‌ترین صنایع‌دستی استان است و همه با شعار ‘همه باهم میبد را جهانی کنیم ‘ برای تحقق ثبت جهانی زیلوی میبد تلاش و همکاری کنند.


به گزارش پایگاه خبری سنا میبد، نشست خبری “علیرضا ابوالحسنی” رئیس کارگروه زیلو و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد با اصحاب رسانه با موضوع ثبت جهانی زیلو در سالن اندیشه فرمانداری میبد برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد در این نشست خبری به اشاره به اینکه این هنر صنعت فاخر و ارزشمند بعد از یک دوره فراموشی، در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌شده است؛ گفت: امروز زیلو به‌عنوان فرش سلامت و دست بافته‌ای منحصربه‌فرد از شهر تاریخی میبد در آستانه جهانی‌شدن قرار دارد.

علیرضا ابوالحسنی بابیان اینکه ارزیابان یونسکو ثبت جهانی زیلوی میبد را در آبان ماه امسال بررسی می‌کنند افزود: این داوران بین‌المللی قراراست پنجم و ششم آبان ماه با سفر به میبد و بازدید از مراکز آموزشی و کارگاه‌های تولیدی و ارزیابی زیلو، مقدمات ثبت جهانی شهر میبد را فراهم کنند.

ابوالحسنی گفت: زیلوی میبد یکی از کهن‌ترین صنایع‌دستی استان است و همه با محوریت شعار ‘همه باهم میبد را جهانی کنیم ‘ برای تحقق ثبت جهانی زیلوی میبد تلاش و همکاری کنند.

ایشان از شهروندان خواست هرگونه مستندات، تجهیزات و ادوات قدیمی درزمینهٔ بافت زیلو در اختیاردارند به فرمانداری و یا اداره میراث فرهنگی شهرستان قرار دهند تا مورد ارزیابی و بررسی کارشناسان قرار گیرد.

رئیس کارگروه ثبت جهانی زیلوی میبد از برگزاری نمایشگاه عکس، هماهنگی برای پاک‌سازی مسیرهای بازدید ارزیابان، تهیه کتابچه و کاتالوگ، تبلیغات شهری و طراحی و ساخت المان زیلو دریکی از میدان‌های شهرستان را از اقدامات انجام‌شده برای ثبت جهانی این هنر صنعت زیلو شهرستان میبد برشمرد.

گفتنی است زیلو میبد در سال ۹۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و بیش از ۱۵۰ نفر در کارگاه‌های گروهی و خانگی مشغول بافت زیلو در شهرستان هستند.

انتهای پیام/

 

با کلیک بر روی تصویر زیر عضو کانال تلگرام پایگاه خبری سنا میبد شوید و آخرین اخبار شهرستان میبد را دنبال کنید:

#sanameybod #sanameybod

 

#sanameybod #sanameybod

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد