شما اینجا هستید
اجتماعی » ثبت ۲ هزار و ۳۷۵ پرونده معلولیت در اداره بهزیستی شهرستان / اشتغال و مناسب‌سازی معابر مهمترین دغدغه معلولان

سید محسن فلاح رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد در نشست خبری با خبرنگاران اظهارداشت: متاسفانه با توجه به اینکه شهرستان میبد وضعیت مناسبی از نظر اشتغال دارد ولی این مورد درباره معلولین صدق نمی کند. عدم اعتماد به نفس خود معلول و عدم توجه و رغبت واحدهای صنعتی شهرستان برای بکارگیری معلولین از عمده دلایلی است که به این بیکاری دامن می زند. اگر کارخانجات شهرستان برای به کاری گیری حداقل یک معلول متعهد می شدند تا حد زیادی از مشکل بیکاری این قشر از جامعه کاسته می شد.


به گزارش پایگاه خبری سنا میبد، سید محسن فلاح رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد در نشست خبری خود به مناسبت هفته معلولین، ابتدا به بیان فلسفه وجودی سازمان بهزیستی پرداخت و گفت: سازمان بهزیستی سازمانی متخصص، دانش مدار و پاسخگو است که به دغدغه ها و نیازهای جامعه هدف با رویکرد پیشگیری، توانبخشی و امور اجتماعی می پردازد و بنا دارد تا خدمات خود را به بهترین نحو ممکن به جامعه هدف ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه معلولیت در جامعه ما دارایی ابعاد مختلفی است، اظهار داشت: ۲ تا ۴ درصد از افراد جامعه ما به نوعی با سطوح مختلف معلولیت مواجه هستند که شامل معلولیت جسمی حرکتی، ذهنی، روانی مزمن، نابینا و ناشنوا می شود که معلولیتها از نظر شدت و ضعف به به ۴ دسته خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید تقسیم بندی می شوند.

فلاح در مورد موسساتی که در زمینه توانبخشی با بهزیستی شهرستان همکاری دارند بیان داشت: در شهرستان میبد ۶ مرکز خدمات معلولین شامل موسسه خیریه شبانه روزی محبت  که شامل دو مرکز معلولین ذهنی شقایق و معلولین روانی شبنم و مرکز روزانه خدمات به معلولین روانی محبت، مرکز حرفه آموزی رشد در زمینه آموزش نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال شامل نقاشی روی سفال و سرامیک، منبت کاری و موارد دیگر، مرکز کودکان ذهنی زیر ۱۵ سال دختران که در سال جاری آغاز به کار کرده است، مرکز روزانه سالمندان حبیب بن مظاهر، مرکز خدمات جسمی حرکتی طنین و موسسه جامعه معلولین شهرستان که در زمینه خدمت رسانی به معلولین شهرستان فعالیت می کنند.

وی درباره جمعیت معلولین شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر ۲ هزار و ۳۷۵ پرونده معلولیت در اداره بهزیستی شهرستان به ثبت رسیده که از این تعداد هزار و ۹۴۶ پرونده فعال و مابقی غیر فعال می باشد.

فلاح در مورد مستمری بگیران معلول سازمان اذعان داشت: از هزار و ۹۴۶ پرونده ذکر شده ۲۸۵ نفر بصورت ماهیانه و مابقی به صورت موردی مستمری دریافت می کنند. از هزار و ۹۴۶ پرونده فعال اداره ۴۹۸ پرونده جهت خدمت رسانی به بخش دولتی واگذار و مابقی توسط اداره تامین می شوند. در شهرستان میبد ۹۸ معلول دانش آموز و ۲۷ دانشجوی معلول داریم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد در زمینه افراد ضایعه نخاعی شهرستان ابراز داشت: ۴۷ مورد ضایعه نخاعی در شهرستان وجود دارد که بیشتر آنها بر اثر تصادفات و سوانح رانندگی بوجود آمده است از تعداد ۴۷ مورد ذکر شده برای ۳۸ مورد هزینه پرستاری توسط اداره پرداخت می شود.

وی در مورد هزینه های انجام شده برای خدمت رسانی به معلولین توسط اداره اظهار داشت: جهت خدمت رسانی به معلولین از کمکهای موردی خیرین به سازمان مبلغ ۲۲ میلیون ریال، از زکات فطریه و کفاره مبلغ ۹۰ میلیون ریال هزینه شده است و همچنین این اداره مبلغ ۱۳۰ میلیون ریال جهت مناسب سازی شامل: احداث سرویس بهداشتی، حمام و موارد دیگر برای معلولین و مبلغ ۲۹۰ میلیون ریال نیز جهت خدمات توانبخشی، کمکهای بهداشتی و پزشکی معلولین هزینه کرده است.

فلاح در ادامه گفت: در سال جاری ۱۷۴ پرونده جدید در اداره به ثبت رسیده ولی با توجه به محدودیتهای اعتبارات دولتی سهمیه جدیدی برای تشکیل پرونده به ما داده نشده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد عدم ظرفیت سازی برای تساوی زندگی معلولین، اشتغال و مناسب سازی محیط را عمده ترین دغدغه های معلولین عنوان کرده و بیان داشت: برای مناسب سازی معابر و محیط زندگی معلولین نیاز به عزم ملی وجود دارد.

وی در مورد مشکل بیکاری معلولین ابراز داشت: متاسفانه با توجه به اینکه شهرستان میبد وضعیت مناسبی از نظر اشتغال دارد ولی این مورد درباره معلولین صدق نمی کند. عدم اعتماد به نفس خود معلول و عدم توجه و رغبت واحدهای صنعتی شهرستان برای بکارگیری معلولین از عمده دلایلی است که به این بیکاری دامن می زند. اگر کارخانجات شهرستان برای به کاری گیری حداقل یک معلول متعهد می شدند تا حد زیادی از مشکل بیکاری این قشر از جامعه کاسته می شد.

فلاح با اشاره به اینکه اداره بهزیستی آموزشهای مختلفی را جهت توانمند سازی معلولین داشته عنوان کرد: ما برای تشویق معلولین به کار آفرینی در همایشهای مختلف از کارآفرینان موفق بهزیستی تقدیر شده است. بهزیستی به کارفرمایانی که اقدام به بکار گیری معلولین کنند تسهیلات ویژه و مناسبی را ارائه می کند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد در پایان، انتظارات و خواسته های این اداره از مسئولین شهرستان، خیرین، صاحبان صنایع و شرکتها را در زمینه توجه به مناسب سازی معابر شهری، پارکها و ادارات، اشتغال ومسکن معلولین خواستار شده و بیان داشت: معلولان بیش از اینکه نیازمند کمک باشند، نیاز به پذیرفته شدن دارند تا بتوانند در جامعه به مانند یک شهروند زندگی کرده و رشد کنند.

انتهای پیام/

 

با کلیک بر روی تصویر زیر عضو کانال تلگرام پایگاه خبری سنا میبد شوید و آخرین اخبار شهرستان میبد را دنبال کنید:

sanatelegram

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد