شما اینجا هستید
اجتماعی » ثبت دو اثر فرهنگی و تاریخی میبد در فهرست آثار ملی کشور

کتیبه سنگی آب انبار کلار میبد و زیلوی حصار رکن آباد در فهرست آثار ملی منقول به ثبت رسید.


به گزارش پایگاه خبری سنا میبد، سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اعلام این خبر گفت: در کمیته ثبت آثار منقول سازمان میراث فرهنگی، ۱۵ اثر از گورستان توران پشت استان یزد با سنگ قبرهایی از جنس سنگ های رسوبی و آهکی متعلق به قرن پنجم تا یازدهم  هجری قمری با خط کوفی و نسخ، طرح های گیاهی و هندسی، کتیبه کاشی مسجد چهل محراب از مساجد تاریخی شهر یزد، کتیبه سنگی آب انبار کلار میبد با تاریخ ۱۰۷۰ هـ . ق، دو زیلو با نقوش گیاهی و هندسی شامل زیلوی حصار رکناباد شهرستان میبد و زیلوی شیخ احمد بلیمان، سنگ حنای حمام از جنس مرمر متعلق به دوره قاجار، سنگ کتیبه کلیسا با تاریخ ۱۹۲۸ میلادی و دو عقد نامه مورد تایید قرار گرفت و ثبت آنها در فهرست آثار ملی تصویب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد افزود: با ثبت این ۱۵ اثر، تعداد آثار ثبت شده منقول استان یزد به ۴۵ اثر رسیده است.

گفتنی است: اموال منقول به اموال فرهنگی اعم از مذهبی یا غیر مذهبی، که قابل حمل و نقل باشند، گفته شده و به وسیله ی هر دولت اهمیت آنها از نظر باستان شناسی، ماقبل تاریخ ، تاریخی، ادبی، هنری یا علمی مشخص می شود.

انتهای پیام /

با کلیک بر روی تصویر زیر عضو کانال تلگرام پایگاه خبری سنا میبد شوید و آخرین اخبار شهرستان میبد را دنبال کنید:

#sanameybod #sanameybod

 

#sanameybod #sanameybod

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد