شما اینجا هستید
یادداشت » باورهای غلط رانندگی!

برخی باورهای غلط در رانندگی، موجب ایجاد خسارات سنگین به خودرو می شود که باید این باورها را که یا بر اثر کم اطلاعی و یا بر حسب عادت انجام می شود، اصلاح کرد.


۱- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها: این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می کند.
برای رد شدن از دست انداز باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز، سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از آن ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.
۲- بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن: زمانی که می خواهید ترمز دستی را بالا بکشید دکمه آن را فشار دهید و سپس آن را بالا بکشید.
این دکمه، کار کلاچ ترمز دستی را انجام می دهد و کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می شود.
۳- تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس: افرادی هستند که خودروشان ۱۵۰ هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم از آنها سوال می شود واسکازین را تا به حال تعویض کردی می گویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ که در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد.
تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن و سلامت گیربکس می شود و کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.
۴- تعویض یکبار در میان فیلتر روغن: گاهی دیده شده که افرادی فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده می کنند.
ابن کار باعث می شود فیلتر، عمل تصفیه را به خوبی انجام ندهد و منجر به آسیب های جدی به موتور شود، اگر هربار با تعویض روعن، فیلتر عوض و فیلتر مناسب جایگزین آن شود متوجه خواهیم شد که چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری خواهد شد.
۵- درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی: این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد، درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن منبع اگزوز می شود و این گرما به موتور منتقل می گردد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد.
در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر از مسافت را تا گرم شدن مطلوب ماشین با سرعت پایین حرکت کنیم.
۶- پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان: تجربه نشان داده اگر کولر یک خودرو در اتوبان بر روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز است کمتر است.
۷- خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک: این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دو شاخه کلاچ و گیربکس می شود.
۸- گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: این کار باعث می شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می شود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می شود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می گردد، بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد کلاچ را بگیریم.
۹- با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس: بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می کنند و در عوض رانندگانی با سرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت میکنند که هر ۲ باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری می شوند.
۱۰- ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور، واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر نیز شده است.
بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود املاح آب کمتر خواهد شد.
به این نکته توجه کنید که بعد از سرد شدن، رسوبات در کف ظرف، ته نشین خواهد شد لذا از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خودداری کنید البته مایع های آماده هم در بازار، موجود است که از روش اول قابل اطمینان تر است.
۱۱- ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها ، نازل و پمپ آب آن می شود، برای تامین این آب هم می‌توان از روشهای بالا استفاده کرد.
۱۲- سنگین کردن بیش از حد خودرو: پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود ، حدالامکان باید خودرو خود را سبک کنیم .
۱۳- نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم: باربند را فقط باید زمانی بست که به آن احتیاج داریم زیرا وجود باربند باعث افزایش مصرف سوخت، حداقل به میزان ۱۰ درصد می شود.
۱۴- نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار: این اقدامی بسیار خطرناک است و به احتمال زیاد در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک ضربه شدید خواهد دید حتی احتمال خفگی وجود دارد بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بنشیند.
۱۵- استفاده از نور بالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر می کند، در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد .
۱۶- تکیه پا به کلاچ: بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی می کند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس می شود.
۱۷- جلو آوردن بیش از حد صندلی: خیلی از افراد فکر می کنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر می شود و به اصطلاح دست فرمان خوب می شود که باید بگوییم اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا احساس راحتی بکند.
۱۸- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می شد اما در خودرو های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز می دهید و سپس سویچ را می بندید مقداری بنزین نسوخته باقی می ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن می شود.
۱۹- خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت: این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین می شود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی های ته باک وارد مسیر سوخت می شود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور می شود.
سرهنگ ‘محمد پورشمس’
رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان یزد

انتهای پیام /

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. آزمون آیین نامه

    عالی بود خسته نباشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد