با اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دو معلولیتی از تولد فرزندان معلول در خانواده هایی که ۲ یا چند فرزند معلول دارند پیشگیری می شود.


به گزارش پایگاه خبری سنا میبد، مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان این مطلب در مراسم آغاز اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دومعلولیتی گفت: با اجرای این طرح که در واقع شناسایی ژن ناقل در خانواده های ۲ و چند معلولیتی است در صدد هستیم بتوانیم به خانواده های نیازمند خدمات لازم ارایه دهیم.
عفتی افزود : موضوع پیشگیری نسبت به درمان از اولویت های سازمان بهزیستی است واثر گذاری بالایی دارد چرا که بر اساس آمارها ۵۰ درصد از معلولیت‌ها عوامل ژنتیک در آن نقش دارد و ۵۰ درصد آن تحت تاثیر عوامل محیطی است..
وی در ادامه با اشاره به اینکه علت بیماری‌های چند معلولیتی ریشه در ازدواج‌های فامیلی دارد گفت: زوجین باید با توجه به وجود امکانات لازم در تشخیص ژن و آزمایش های ژنتیکی حتما در این طرح شرکت کنند تا از بروز معلولیت های احتمالی جلوگیری شود..
مدیرکل بهزیستی استان خاطر نشان کرد: خانواده‌های دومعلولیتی که تحت آزمایشگاه‌های ژنتیک قرار می‌گیرند علاوه بر اینکه ژن را در شخص مبتلا مورد آزمایش قرار می‌دهیم قادر هستیم افراد ناقل بیماری معلولیتی در خانواده نیز مشخص کنیم چرا که ریشه بیماری‌های چند معلولیتی عموماً ازدواج‌های فامیلی است.
جلیل عفتی با اشاره به اجرای طرح غربالگری مشاوره ژنتیک در یزد گفت: تمام ازدواج‌هایی که در استان شکل می‌گیرد زیر پوشش طرح غربالگری است و تاکنون بالغ بر هفت هزار زوج از خدمات غربالگری مشاوره ژنتیک بهره‌مند شده اند.
وی افزود: با توجه به امکانات موجود، غربالگری ژنتیک برای همه مزدوجان استان فراهم شده است.
عفتی یادآور شد: بسیاری از همکاران ما در بهزیستی آرزو دارند روزی را شاهد باشیم خانواده هایی که یک فرزند معلول دارند دیگر نگران نباشد که فرزند بعدی آنها معلول باشد.
مدیرکل بهزیستی استان یزد اظهار کرد : کار خوبی که در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد انجام شده است، حاصل همت و تلاش همه مسئولان شهرستان است که شرایطی را فراهم آورده اند تا این کار تخصصی در این مرکز انجام شود..
عفتی با بیان اینکه سال ۹۶ از یک هزار و ۲۰۰ مورد سقط درمانی انجام شده در کشور ۴۸۰ مورد آن مربوط به استان یزد بود، تاکید کرد: این امر مرهون تلاش فعالان این عرصه ،مشارکت و همکاری خانواده ها و زوج هاست، انتظار می رود روزی برسد روندی را شاهد باشیم که تعداد معلولیت و بروز معلولیت ها، روز به روزکاهش پیدا کند.
گفتنی است؛ اجرای طرح تحقیقاتی ژنتیک در خانواده‌های دومعلولیتی همزمان با گرامیداشت هفته بهزیستی برای اولین بار در کشور در مرکز تحقیقات ژنتیک جنوب شرق کشور در شهرستان میبد آغاز شد.

انتهای پیام/

 

با کلیک بر روی تصویر زیر عضو کانال تلگرام پایگاه خبری سنا میبد شوید و آخرین اخبار شهرستان میبد را دنبال کنید:

sanatelegram

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سنا میبد | اخبار شهرستان میبد ، اخبار میبد ، خبر میبد